понедельник, 29 января 2018 г.

Художня культура



Міністерство освіти і науки України
Професійно-технічне училище№12м.Знам’янки










Урок художньої культури
 з теми «Архітектура світу»





                                                              Автор:
                                                              Викладач української мови
                                                              та літератури
кваліфікаційна категорія      «спеціаліст I категорії»
                                                               Невкрита Лідія Юріївна


2017-2018 н.р.















⇁/Тема програми. Візуальне мистецтво

Тема уроку.   Архітектура світу
Мета:
навчальна – ознайомити учнів з архітектурою різних стилів, визначити роль архітектури в житті людини; сформувати уявлення про культові споруди;
розвиваюча – розвивати вміння характеризувати основні архітектурні стилі Європи та формувати естетичний смак;
виховна – виховувати інтерес до мистецтва та потребу спілкування з ним; виховувати почуття прекрасного.
Методична мета. Розвиток комунікативної та  інформаційно- комунікаційної компетентності, формування в учнів здатності отримувати естетичне задоволення від мистецтва шляхом впровадження елементів продуктивного навчання та інформаційно- комунікаційних технологій.
Тип уроку: засвоєння нових знань

Вид  уроку: змішаний

Обладнання: компютер, мультимедійний проектор, музичний аудіо запис , мультимедійні презентації, фотогалерея.

Використані джерела:
1.Художня культура: підруч. для 11 кл. загальноосвіт. навч. закл.: рівень стандарту/ Н. Є. Миропольська, Л.М.Масол, Е.В.Белкіна, О.В.Гайдамака: за заг.ред. Н.Є.Миропольської.-Х:Ранок,2011.-176 с.: іл.
2. Художня культура. 11кл.(Текст): Методичний посібник/ Н.В.Чєн, О.І.Золотарьова, Л.Г.Кондратова.- 2-ге вид.,перероб.- Х.: Вид. група «Основа», 2011.- 87, (1) с.: табл., схеми.-(Серія» Мій конспект»).
3. Художня культура. 11 клас: Тематичні розробки уроків. Рівень стандарту/Л.М. Масол, О.В. Гайдамака – Х.: Вид-во «Ранок», 2011.- 288 с.- (Новий майстер-клас).
4. Художня культура. 11 клас. Рівень стандарту: Розробки та презентації уроків/ Упоряд. Ю. Б. Саприкіна, О. М. Ферапонтова , І. В. Горобець. – Х.: Вид-во «Ранок», 2012 . – 304 с. (Інтерактивний урок). –1 електрон. опт. диск (CD-ROM).
5. Джерела інтернету.







                            
                  Архітектура - теж літопис миру: вона говорить
тоді, коли мовчать і пісня, і легенда.
                                                                                  Микола Гоголь


Хід уроку
І. Пропедевтична практика (6 хв.)

Виконання тестових завдань
(проектуються на екран ( слайди 1 -2)
Відповідають учні у спеціальних бланках відповідей заштриховуючи правильну відповідь червоним маркером. Перевірка здійснюється одразу після написання (учні, по закінченню робити, піднімають бланк для контролю. Правильну відповідь видно з одного погляду)

1. Модерн як стиль українського мистецтва виник в Україні та Європі:
А. XXст.               Б.  XIXст.                    В.  XVIIст.               Г. XVIIIст.

2. Автором Будинку з химерами (Київ) є :
А.  В. Беретті          Б.  В. Городецький            В.  Г. Нарбут       Г.  В. Кричевський

3.  К. Малевич є основоположником приниципово нового мистецького напрямку:  А . Супремантизму     Б. сюрреалізму              В. орфізму             Г. кубізму


4.  Видатний український графік:
А.  В.Пимоненко      Б.  С. Якутович             В.  О.Івахненко       Г.  Г. Нарбут

5. Майстром інтрументальних мініатюр справедливо вважають українського композитора XX ст.:
А.  М. Скорика      Б.  С.Станковича        В. В.Барвінського   Г.  М. Лисенка

6.  «Гуцульська рапсодія» С. Людкевича є музичною присвятою:
А.  запорізьким козакам   Б. січевим стрільцям    В .селянам      Г. робітникам

7.  Джаз в Україні зявився:
А.  70-80 рр.               Б.  40-50 рр.     В.  20-30 рр.                          Г. 80-90 рр.

8. Найвищу оцінку і визнання світового кіно громадськість віддала картині
 О. Довженка:
А. «Щорс»              Б. «Арсенал»      В. «Мічурін»      Г. «Земля»




Зразок правильної відповіді (слайд 3)

№ тесту
Відповідь
1
а
б
в
г
2
а
б
в
г
3
а
б
в
г
4
а
б
в
г
5
а
б
в
г
6
а
б
в
г
7
а
б
в
г
8
а
б
в
г

Завдання на знання термінів і понять

Питання з’являються на екрані, після надання правильної відповіді, підтвердження проектується на екран (слайд 4-8)

1. Мистецький напрямок, що прийшов на зміну модернізмові, спрямований проти безликої стандартизації (постмодернізм).
2. Комернційна галузь музичної культури тісно пов’язана із засобами масової комунікації; внаслідок масовості й доступності зорієнтована на пересічного споживача (поп-музика).
3. Модна популярна пісня спрощеної поетичної та музичної форми (шлягер).
4. Дрібне ручне виробництво ужиткових та мистецьких товарів, виготовлених без виробничого поділу праці (художне ремесло).
5. Назва печери поблизу Віфлеєму в якій, за біблійною легендою народився Христос (вертеп).

Завдання на знання персоналій

Питання з’являються на екрані, після надання правильної відповіді підтвердження проектується на екран (слайд 9-12)

Український етнолог, фольклорист, поет, громадський діяч, автор слів Гімну України.





Досліджував побут, звичаї, говірки, фольклор та народні вірування.



 Перший український роман «Чорна рада», історичні поеми «Україна», «Настуся», «Солониця», «Великі проводи», перекладач (Біблія).


 Український композитор, піаніст, диригент, педагог, збирач пісенного фольклору, громадський діяч. 
Українська актриса і театральна діячка, провідна зірка українського театру кінця XIX і початку XX століття







II Орієнтація (5хв.)
Вступне слово викладача.
Кристальная струя звенит, не угасая
На влажный алебастр, спадая с вышины
Есть сто чудовищ там - фонтана украшенье -
Необычайно тел причудливых сплетенье,
Как ваза, светлый круг бассейна вознесен,
Под ним из камня столб - подставкой служит он.
Жорж де Скюдери
     Не дивуйтеся, у нас не урок української чи зарубіжної літератури , а урок художньої культури, і як ви зрозуміли зі слів вірша, мова піде про.. Так…Але перед тим як розпочати нову тему, скажіть:

Проблемне питання:
 «Що потрібно перш за все, щоб побудувати будинок?»…
     За 45 хвилин нашого уроку мені хотілося б побудувати разом із вами будинок, наш будинок-учнів групи №72.
Згодні стати архітекторами?
Будуємо асоціативний кущ до слова архітектура





Викладач. То що ж таке архітектура?

Архітектура-мистецтво проектування, спорудження та художнього оздоблення будівель; будівельне мистецтво.


ІІ. Визначення мети і завдань уроку.
Архітектуру часто називають застиглою музикою. Адже автори вкладають у створення споруди свої думки, відчуття та уявлення про красу. Будинок повинен милувати око, стіни фортець-погрожувати ворогам, храм-викликати піднесені роздуми. Архітектуру ще називають «другою частиною природи», тобто частиною матеріального світу, створеного працею  і талантом людей упродовж тисячоліть.
Помандруємо світом, дізнаємося про красу архітектури і збудуємо свій будинок. Отже тема уроку «Архітектура світу».
Епіграфом нашого уроку стануть слова Миколи Гоголя:
«Архітектура-теж літопис миру: вона говорить тоді, коли мовчать і пісня, і легенда».




Дошка поділяється на дві частини: (наприклад)

Що ми знаємо?
Що ми хочемо дізнатись
Архітектура – проектування  будинків. Стилі архітектури і мистецтва.
Видатних архітекторів світу.
Видатні архітектурні пам’ятки світу.
Пізнати розмаїття архітектурних стилів.
Імена видатних архітекторів світу.

Викладач коригує відповіді учнів і спрямовує їх на озвучення мети уроку
(Слайд 13)
  Завдання поставлені і нам залишається лише успішно реалізувати їх.
  Як ми це зробимо?

   Вивчати матеріал будемо частинами.
1. Спочатку ми з’ясуємо що таке готика, для цього нам необхідно пригадати, що ми знаємо про архітектуру взагалі.
2. Ми згадаємо що таке бароко.
3. Визначимо основні риси мусульманської архітектури та Індії.
4. Розглянемо зміст архітектури Далекого Сходу.
   А також ознайомимося з основними стилями світової архітектури
   Учні, що отримали пропедевтичне завдання ознайомлять нас з новими архітектурними стилями, також шляхом колективного дослідження ми опануємо з вами нові терміни та поняття.

ІІІ. Презентація (20 хв.)
1. Перлини готики
Пояснення викладача з опорою на презентацію, створену учнями
  


Робота над поняттям (слайд 14)


Готика- художній стиль, що був завершальним етапом у розвитку середньовічної культури країн Західної Європи (між серединами XII і XVI століть). Термін «готика» введений в епоху відродження як зневажливе позначення всього середньовічного мистецтва, що      
вважалося «варварським».      

Робота в групах (по рядах)

Самостійна робота з підручником, в ході якої опрацьовуються ключові питання (1 група – шедеври, 2 група – країни зародження, 3 група - особливості) с. 110 підручника  та заповнюється відповідна графа порівняльної таблиці (слайди 15-18)


Завдання
Опрацюйте п.1 ст.9  та впишіть характерні риси готичного стилю в таблицю і зробіть висновок щодо впливу готичного стилю на архітектуру України?
Учні роблять висновок.
Викладач, в разі потреби, коригує та доповнює.

Висновок
     Хоча розквіт готичного стилю і завершує розвиток середньовічного мистецтва та його ознаки і досі збереглися в архітектурі багатьох країн світу і в Україні.

Перевірка розуміння матеріалу
-         Готика– це . . .
-         Готика прийшла на зміну…
-         Складовими в готиці були…
-         Шедеврами готики є…
              -         Особливості стилю…

2. Бароко

   Пояснення викладача, в ході якого учні складають опорний конспект у вигляді інтелектуальної карти

    Спочатку уроку ви мені перерахували кілька відомих вам стилів архітектури. А як і коли виникло бароко?
Історія виникнення (слайд 19)

Повідомлення учня на тему «Шедеври світу бароко»  (слайд 20)

Робота над формуванням понять ( слайд 21)


Робота над поняттям (слайд 22)
Бароко – стиль у європейському мистецтві (живописі, скульптурі, музиці, літературі) та архітектурі початку XVI століття – кінця XVIII століття. Хронологічно бароко слідує за ренесансом, за ним слідує класицизм. За естетичним визначенням, бароко – стиль, що виникає на хвилі кризи гуманізму і народженням маньєризму. Він висловлює бажання насолоджуватись дарунками життя, мистецтва і природи. Якщо ренесанс мав не значне поширення в країнах за межами Західної Європи, то з доби бароко почалося справжнє поширення європейської цивілізації на інші континенти.



Перевірка розуміння матеріалу
-         Що таке бароко?
-         Бароко прийшло на зміну…
-         Складовими в бароко були…
  - Шедеврами бароко є…
          - Особливості стилю…


2. Модернізм 

Пояснення викладача, в ході якого учні складають опорний конспект у вигляді таблиці.
Опорний конспект у вигляді таблиці (зразок).

Назва стилю
Дата створення
Країни зародження
Особливості

Шедеври

Перевірка розуміння матеріалу
-         Дайте визначення модерну
-         Модерн прийшов на зміну
-         Характерними рисами модерну були…
-         Шедеврами модерну є…
-         Особливості стилю…

4. Арабо - мусульманська архітектура

-         Повідомлення учня з опорою на презентацію



Перевірка розуміння матеріалу
-         Коли з’явилась арабо- мусульманська архітектура
-         Арабо- мусульманська архітектура була розповсюджена в…
-         Складовими в культури були…
-         Шедеврами арабо- мусульманської архітектури є…. 
-         Особливості стилю…

Перегляд відео
Для того, щоб ви ще раз згадали вивчений матеріал, перед виконанням практичних завдань, пропоную переглянути відео «Стилі архітектури (бароко)»

ІV. Практика на прикладах (5 хв.)

Робота в парах


Складіть правильно пазли заповнивши порівняльну таблицю .
Кожне речення розрізане, перемішане, каркас таблиці на окремому листі, учні повинні будуть правильно заповнити таблицю, приклеївши кожне речення відповідно до колонки країни зародження, або шедеври (слайд 23)

Питання для порівняння
Країни зародження
Шедеври
Готика
Франція
Собор Паризької Богоматері

Бароко
Італія

Собор святого Петра в Римі


Модернізм
Одностайної думки щодо країни зародження немає 
Вілла Савой Ле Корбюзьє

Арабо -мусульманська архітектура
Близький Схід
Тадж – Махал



V. Керована практика (2 хв.)
Продовжити речення
1. Модерн – це… (початок сучасного мистецтва)
2. Стиль бароко прийшов на зміну… (готичному стилю)
3. Батьківщина бароко… (Італія)
                 4. Шедеврами готики є… (Собор Паризької Богоматері).
5. Батьківщиною арабо- мусульманської архітектури є… (Близький Схід)
VІ. Незалежна практика (5 хв)
Учні письмово відповідають на питання. Викладач заслуховує кілька відповідей, корегує, підводить підсумок
1.     Чи можна назвати архітектуру посредником між культурами?
2.     Ось і пройшло 45 хвилин і ми побудували свій будинок. І нехай він милує око своєю красою, несе достаток, а вічним господарем в ньому буде Мир!!!

VІІ. Домашня практика
1. Опрацювати відповідний параграф підручника
2. Спробуйте створити власний проект «Архітектурний стиль»,  опираючись на традиції сучасної архітектури











Комментариев нет:

Отправить комментарий